Angyalos László Galéria/Angel Gallery
Angyalos László Galéria/Angel Gallery
Tartalom
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail

 

lastangelheart@gmail.com

 
Daz Studio 3D

DAz Studio Hungary

 
Zene
 
Képregények magyarul!
 
Filmes Oldalak
 
Magyarország
 
Hálózat
 
This is Sparta!
 
Írók és rendezők
 
Vendégek
Indulás: 2010-05-19
 
Kasírozott vászon készítés

Kasírozás –avagy hogyan készíthetünk kasírozott vásznat otthon!?

Azzal kezdem, hogy festettem már feszített vászonra és kasírozott vászonra is, és nekem a kasírozott vászon jött be, azt szoktam meg, és az óta is arra festek. Viszont a művészellátókban kapható kasírozott vásznak igen gyenge minőségűek voltak, gyenge minőségű vászon volt felragasztva gyenge minőségű fa-anyagra. A falemez, amire a vászon volt felragasztva (itt most a gyártó nevét nem említem), lényegében ilyen préselt pozdorjaszerű fa volt, ami nagyon gyenge anyag, nagyon könnyen sérülhet, kis ütéssel is le lehet a széleit vagy a sarkát ütni. Nem azt mondom, hogy egy festményt hajigálni kell, de ez akkor is nagyon gyatra.

Ezért Úgy döntöttem, hogy utána járok, hol foglalkoznak ilyesmivel, vagyis kasírozással. Találtam egy helyet Miskolcon, ahol elvállalták, hogy a külön vásárolt vásznat felragasztják nekem fára, meg is örültem neki. A lényeg az volt, hogy elkészítették, de kidobott pénz volt, mert totálisan elrontották, tönkretéve a vásárolt drága anyagokat is.

Ezután határoztam el, hogy akkor magam készítem el. Nagyon jó minőségű 100%-os lenvásznat vásároltam. Milyen fára ragasszam rá?? A legerősebb a rétegelt lemez, nyír vagy bükk, vásároltam már mindkettőből. Arra vigyázni kell, hogy tároljuk, mert ez is elvetemedhet, és vásárlásnál is olyat válasszunk, ami egyenes, és nincs elvetemedve ( ha esetleg azt mondják a boltban az elvetemedett lemezre, hogy majd kirúgja magát, azt ne higgyük el, bútor hátlapnak jó a görbe is, mert odaszögelik, teljesen jó lesz ahhoz, de kasírozáshoz ne vegyünk görbe lapot!).  Én nagy lapokban szoktam vásárolni, aztán otthon méretre vágom, de ha tudjuk a pontos méretet, akár ott is méretre vágják kérésre kis összegért. A lap vastagsága 0.5 vagy inkább 0.6, ez már jó erős, alig van hajlása, és szinte törhetetlen!

Megvan a vászon és megvan a fa, akkor jön a ragasztó kérdése! Mivel ragasszam fel? Szerencsére van egy mindentudó haverom. Tőle szoktam kérdezni, ha nem tudok valamit. Kovács Karcsi barátom, az övé volt a művészellátó, ahol vásároltam, sajnos már megszűnt a bolt, de ha nem tudok valamit, azért mindenben segít nekem még most is. Karcsi tanácsolta nekem, hogy vásároljak nyomdai ragasztót, a neve Planatol BB Superior. Ki is próbáltam a megvásárolt ragasztól, egy darab fára felragasztottam egy kis vásznat, és be is vált rendesen, nagyon erősen odaragadt a fára, nem tudtam utána kézzel lefejteni a vásznat róla.

Az első vászonragasztásomat mégis elrontottam! Hogy is történt? Bekentem a rétegelt lemezt, majd a lenvásznat is egybe, ezután a vásznat ráhelyeztem a falemezre és a teddy hengerrel elkezdtem a vásznat a fához préselni. A lényeg az, hogy nem sikerült, tele lett a vászon alatt kis léghólyaggal, és akárhogy nyomtam neki a teddy hengert, nem tűntek el. Akkor most lássuk, hogy kell rendesen elkészíteni, hiba nélkül, hogy tökéletesen sima felületet kapjunk ragasztás után!

  1. Beszerezzük a szükséges anyagokat, és kellékeket:

-Vászon

–Rétegelt lemez (lehet nyír vagy Bükk is) vastagság 0,5-0,6

-Ragasztó: Planatol BB Superior nyomdai ragasztó

-A vászon ragasztásához be kell szereznünk, legalább a vászon méretét elérő, de inkább nagyobb méretű egyenes felületű táblát. Ebből két darabra lesz szükség, mert a két tábla közé kell beszorítani a ragasztott vásznat. Nekem van két nagyméretű rajztáblám, ezeket szoktam használni.

-Teddy henger –Nagyobb ecset a ragasztó felviteléhez

2. Előkészítés. Méretre vágjuk a vásznat és a rétegelt lemezt. A rétegelt lemezt a pontos vászon méretre kell vágni, amekkorában a festményt akarjuk elkészíteni. De a vásznat úgy vágjuk le, hogy minden oldalán ráhagyunk kb 5-4 cm-ert. Lehet kevesebb is, mondjuk 3cm. Erre azért lesz szükség, mert a vásznat a kasírozás után visszahajtjuk majd a hátlapra, és ezt is ragasztani fogjuk. (A képeken mellékelve) A rétegelt falemezt a lapszabászatnál méretre vágathatjuk, ha tudjuk már a pontos méretet. Én otthon is méretre vágtam már. A dekopírfűrész valamiért roncsolja nekem a vágás széleit, ezért egy vékony vasfűrész lappal oldottam meg, aztán a széleket csiszoló vászonnal simára csiszoltam. Ha a lapszabászatnál vágták méretre a lemezt, akkor a rétegelt lemez éleket finoman egy kicsit tompábra csiszolhatjuk, ennek a visszahajtás miatt van jelentősége, ha mi vágtuk le otthon, akkor szintén elvégezhetjük ezt. Mikor kasírozás után a széleket visszahajtjuk a hátlapra, akkor a vastag lenvászon könnyebben ráhajlik a tompábbra csiszolt élekre, mint az élesre.  Keresünk egy sima felületet a lakásban, lefektetjük a táblát, amire ráhelyezzük a méretre vágott rétegelt falemezt. Eldöntjük, melyik felületre fogjuk felragasztani a festővásznat, és ezt az oldalt végigkenjük egyszer a Planatol ragasztóval, majd hagyjuk megszáradni. Erre csak azért van szükség, hogy a tényleges ragasztásnál a falemez ne szívja fel gyorsan a ragasztót, vagyis legyen időnk a vászon odapréseléséhez

3. A ragasztás. A rétegelt lemezt ráfektetjük a nagyobbra vágott vászonra, és körbe rajzoljuk. oldalanként 3-4-5 cm-ert ráhagyunk, ki mennyit szeretne. Ezek a szélek később vissza lesznek hajtva és ragasztva, és azért is jó, mert ha ragasztásnál pár mm-ert csúsznánk, nincs semmi probléma vászon mérettel. És most jön a neheze. Én ezt egyedül szoktam végezni, de kérhetünk segítséget is, ketten könnyebb elvégezni. Minél nagyobb a vászon, annál nehezebb lesz. Pár ilyen nagyméretű vászon elkészítése volt, hogy megizzasztott. Akkor kezdjük a kasírozást!

Bekenünk egy sávot a rétegelt lemezen, én mondjuk kb 20 cm sávban. Ezután a feltekert vásznat odahelyezem a lemez széléhez, hogy a felrajzolt ceruza vonal és a lemez széle egybeessen. Lassan a tekersz vásznat ráengedem a ragasztóvak bekent felületre. Azért mondom, hogy egyedül ez nem könnyű, mert ha egyedül végezzük, akkor az egyik kezünkkel tartani kell a vászon tekercset, a másik kezünkkel pedig a teddy hengerrel elkezdjük a fára rápréselni a vásznat. Mindig bekenek egy sávot –közben a másik kezemmel pedig tartom a még nem leengedett vásznat. Azért mondom, hogy ketten talán könnyebb az ilyet végezni, mert a másik tarthatja a vásznat a levegőben, amíg mi bekenjük az adott sávot, és elkezdjük a teddy hengerrel rányomtatni a vásznat.

Én azért szoktam ilyen sávosan haladni vele, és nem az egész falapot kenem be, mert a planatol vízalapú ragasztó, és ezért hamar szárad, de hogy csak 20-30 cm sávot kenek be, így van időm a a teddy hengerrel neki passzírozni a vásznat a rétegelt lemeznek. A teddy hengerrel csak egy irányba szoktam haladni, visszafele nem húzom, hanem felemelem, és úgy gurítom megint a ragasztás irányába. És csak a falapot kenem be, a vásznat soha! Az első vásznamat mikor készítettem, azért rontottam el, mert a lemez után a vásznat is végigkentem. Szerintem a ragasztó valahogy a vásznat összehúzhatta, a lényeg az, hogy hiába nyomtam le teljes erővel így a vásznat a taddyvel a fára, a vászon alatti légbuborékok sehogy sem tüntek el, hanem sajnos a száradás és a préselés után (pedig nagy súlyt pakoltam rá) is ott maradtak. De ezzel a módszerrel, hogy a vászon előtt kennem sávosan a fát, és a teddyvel a vásznat nekipréselem idáig mindig sikeres voltam. Mikor a végéhez érünk, és felragasztottuk az egész vásznat, még egy ideig a teddy hengerrel jó erősen többször is végigmegyek a vásznon, és mindig csak egy irányba. Ha visszafelé is gurítanám, talán nem tenne jó a vászonnak, de ezt még nem próbáltam, csak egy irányba gurítok. A másik, amire vigyázni kell, hogy csak a teddyvel érjünk a vászonhoz, kézzel- lábbal ne tapicskoljunk bele az előttünk fekvő frissen ragasztott vászonba. Ezt azért mondom, mert én az elején jártam úgy vele, hogy egy-két ujjammal ránehezedtem, és benne maradt a vászonban az ujjlenyomatom, mint a frissen kiöntött betonban. És hiába próbáltam eltüntetni a teddyvel, nem sikerült, szóval vigyázzunk rá, és csak a teddyvel nyomtassuk a vásznat.

4. Súlyozás-pihentetés. Miután készen vagyunk a ragasztással, a lapot lesúlyozzuk. Vagyis a kész vászonra ráhelyezzük a másik bekészített fatáblát, ami lefedi az egész vásznat egybe. Ne toldásokkal helyezzünk rá több lappal, mert látszani fog a kész vásznon, ahol toldva volt. A takaró tábla, amit ráhelyezzünk a frissen ragasztott vászonra, sima legyen, én általában egy nagyméretű lapot teszek a vászonra –ami szintén lefedi az egész vásznat - és úgy rá a vastag tábla. Erre a táblára én súlytárcsákat szoktam pakolni, de ki mivel oldja meg. A súlyokkal a tetején pár napig így hagyom száradni. Lehet, hogy elég egy nap is, de azon már nem múlik, ilyen drága anyagoknál. A jó minőségú 100%-os lenvászon, a rétegelt lemez, plusz a ragasztó nem kevés összeg!

5. A hátoldal visszahajtások ragasztása. Miután türelmesen vártunk1-2 napot, leszedjük a súlyozást és a takaró táblát, így megkapjuk a tökéletesen kasírozott vásznat. A vászon, mivel nagyobbra vágtuk, most túllóg a széleken 4-5 cm-rel. A sarkoknál kivágunk egy kockát a vászonból a visszahajtás érdekében. Ezután egyenként elvégezzük a szélek felragasztását a hátlaphoz. Ide már nem kell teddy henger. Bekenjük az ecsettel a vékony sávot –kicsivel kisebbet a tényleges sávtól, mert a ragasztó úgy is oda fog folyni- és itt már használhatjuk a kezünket is, vagyis a bekent sávhoz nyomogatjuk újjal a visszaforduló vásznat. Ezután ezt újra súlyozhatjuk.

És ennyi az egész! Mellékeltem még fényképeken egy ilyen kasírozási folyamatot, mert a képeken jól látszik, amit itt leírtam. Sok sikert mindenkinek, aki belevág! Én személy szerint azért szeretem jobban ezt a kasírozott vásznat, mert mikor a kezem fel kell támasztani festés közben bizonyos részleteknél, ez a falemez biztos támasz, nem úgy, mint a feszített vászon. Vagy pld. ha a rajzunkat akarjuk átvinni a vászonra, akkor is könnyedén át tudjuk kopírozni a rajzot, mert ez jó támaszt ad hozzá. A másik hogy a rétegelt lemez nagyon erős, vagyis még ha leejtenénk is, nem fog darabokra törni, mint egy feszített vászon esetén. Mondhatjuk, hogy szinte elpusztíthatatlan. Ezután csak a megfelelő környezetre kell csak vigyázni az adott festménynél. (Megfelelő levegő, hogy ne penészedjen a vászon)

 

Kattints arra a képre, amelyiket nagyobb méretben szeretnél megnézni!

 
Tartalom

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU